Rozwój emocjonalny dziecka trzyletniego

ROZŁADOWYWANIE NAPIĘĆ EMOCJONALNYCH

TECHNIKI DYSCYPLINOWANIA DOSTOSOWANE DO STOPNIA ROZWOJU DZIECKA

3 lata

• Dziecko staje się towarzyskie, kochające, przyjazne, ugodowe, łatwo ulega sugestii innych.
  • Z łatwością przejmuje relacje i cechy charakteru osób dorosłych.
  • Ssanie kciuka, często związane z manipulowaniem dodatkowymi przedmiotami, może występować nocą i okazjonalnie za dnia. Podczas snu można dziecku wyjąć kciuk z buzi.
  • Dziecko w tym wieku rzadziej rozładowuje napięcia.
  • Mogą się zdarzyć nocne spacery.
  • Jest to wiek „ Ja też”. Dlatego łatwo spowodować pożądane zachowanie wskazując na inne dziecko, które robi daną rzecz.
  • Należy wydawać polecenia o charakterze pozytywnym. Lepiej powiedzieć:” Chodzimy po podłodze”, niż „Nie chodzimy po stole”.
  • W dalszym ciągu nie dzieli się zabawkami [rzadko], chociaż bardzo chętnie bawi się w pobliżu innych dzieci.
  • Dzieci potrafią wiele zrobić , jeżeli obieca się im niespodziankę.
  • Dzieci reagują na podniety językowe: „nowe”, „inne”, „wielkie”, „niespodzianka”, „tajemnica”, „mógłbyś pomóc”, „mógłbyś spróbować”.
  • Można używać argumentów, wiele dzieci na nie reaguje: „Chodź, pozbieramy zabawki, będziemy mieć więcej miejsca do zabawy po obiedzie”. Można również wymyślać fantazyjne określenia, np. „Ciekawe czy mały drwal da radę podnieść te wielkie kłody”, [jeżeli chcemy, aby dziecko pozbierało klocki]. Metody pośrednie też okazują się skuteczne np. nakłaniamy do zdjęcia butów, zgadując, jaki jest kolor skarpetek dziecka.

3 i pół roku

• Dziecko częściej okazuje nerwowość, drażliwość, nieśmiałość.
  •  Brak pewności siebie objawia wstydem.
  • Dzieci domagają się specjalnej uwagi, żądają od rodziców zapewniania o miłości i przywiązaniu. Odczuwa brak pewności w sferze uczuciowej.

• Wiek ten charakteryzuje się wzmożoną częstotliwością rozładowywania napięcia emocjonalnego.
  • Ssanie palca w nocy z dodatkowym przedmiotem, w dzień tylko ssanie palca.
  • Silne jąkanie się.
  • Dłubanie w nosie, obgryzanie paznokci , plucie.
  • Drżenie rąk, potykanie się, przewracanie.
  • Płaczliwość.