Jesteś tutaj: Start / WARTO PRZECZYTAĆ / OWSICA

OWSICA

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
3 września 2017

Owsica - prezentacja

owsica prezentacja

  1. 1. OWSICA Opracowanie: Bielawska Hanna Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Konsultacja merytoryczna :Konsultacja merytoryczna : Ewa Domańska - Oddział Nadzoru Przeciwepidemicznego Bożena Szaładzińska - Oddział Mikrobiologii i Parazytologii Lekarskiej Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Bydgoszczy

  2. 2. OWSICA  to choroba wywołana przez owsika ludzkiego (Enterobius vermicularis). Ma często charakter choroby przewlekłej, nawracającej , rzadziejprzewlekłej, nawracającej , rzadziej ostrej, niekiedy przebiega bezobjawowo.

  3. 3. W Polsce należy do najczęściej występujących chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego człowieka. Z uwagi na sposób szerzenia się owsicy najczęściej stwierdza się ją u dzieci, przebywających w skupiskach, takich jak przedszkola, szkoły, internaty, domyprzedszkola, szkoły, internaty, domy dziecka, placówki zbiorowego wypoczynku wakacyjnego. Dorośli zarażają się owsikami rzadziej.

  4. 4.  Spadek zachorowań na owsicę, który następuje wraz z wiekiem człowieka, tłumaczy się wzrostem odporności organizmu i prawidłowo ukształtowanymi nawykamiukształtowanymi nawykami higienicznymi.

  5. 5.  OWSIKI to małe, białe robaki, nicienie,robaki, nicienie, występujące tylko w ludzkim organizmie. Przypominają nitki bawełny ze zwężonymi końcamizwężonymi końcami o długości 5 -12 mm.

  6. 6.  Owsiki pasożytują głównie w jelicie grubym, ale spotykanew jelicie grubym, ale spotykane są również w miejscu połączenia z jelitem cienkim. Żywią się wyssaną treścią oraz substancjami zawartymi w treści jelitowej. Produkty przemiany materii pasożyta, jego wydzieliny i wydaliny, mogą wywieraći wydaliny, mogą wywierać toksyczny wpływ na organizm człowieka i w ten sposób dawać bardzo przykre objawy.

  7. 7.  Niekiedy dorosłe osobniki wydostająosobniki wydostają się z kałem na zewnątrz żywiciela i są widoczne jako niewielkie, zazwyczaj ruszającezazwyczaj ruszające się, obłe twory, barwy szaro białawej.

  8. 8.  Samce giną zaraz po spełnieniuSamce giną zaraz po spełnieniu swej roli reprodukcyjnej. Samice żyją około 4 tygodni. Wędrują nocą w okolice odbytuWędrują nocą w okolice odbytu niekiedy przedniej części pochwy (w przypadku kobiet) składają tam ok. 8000-12000 jaj

  9. 9. OWSICA

  10. 10. Jaja są składane w okolicy odbytu, aby zapewnić odpowiednią wilgotność orazodpowiednią wilgotność oraz temperaturę 30-36 stopni Celsjusza. W środowisku zewnętrznym, w sprzyjających warunkach (duża wilgotności i umiarkowana temperatura)i umiarkowana temperatura) mogą zachować inwazyjność do 4 tygodni, natomiast w środowisku gorącym i suchym tylko przez kila dni.

  11. 11.  Źródło zarażenia ZARAŻONY CZŁOWIEK

  12. 12. Bezpośredni kontakt z zarażoną osobą OWSICA Drogi szerzenia Kontakt z miejscem, powierzchnią skażoną przez chorą osobę (np. poprzez zabawę wspólnymi zabawkami, w piaskownicy, w toalecie, kąpiel w basenie, korzystanie z kąpieli w basenie, korzystanie ze wspólnej pościeli itp.)

  13. 13.  Drogi szerzenia 1) retroinwazja - larwy rozwijające się z jaj znajdujących się na odbycie wracają z powrotem przez odbytnicę do jelita grubego 2) droga pokarmowa - przeniesienie do jamy ustnej i połknięcie jaj z zanieczyszczonych rąk i przedmiotów, a w szczególności : pościeli, bielizny, ręczników, zabawek oraz zanieczyszczonej jajami żywności.żywności. Autoegzoinwazja to przeniesienie za pośrednictwem rąk z okolic odbytu do ust jaj owsików i ich połknięcie.

  14. 14. 3) Droga inhalacyjna - jaja przyklejone do unoszących się cząsteczek kurzudo unoszących się cząsteczek kurzu dostają się w czasie wdechu do części nosowej gardła, a stąd po połknięciu trafiają do jelita.

  15. 15.  Objawy owsicy Najbardziej charakterystycznym objawem owsicy jest uporczywy świąd w okolicy odbytu.

  16. 16.  Objawy związane z układem pokarmowym:układem pokarmowym: ból brzucha utrata apetytu nudności zaburzenia wypróżniania obecność białych,obecność białych, ruchomych nicieni w kale biegunka

  17. 17.  Objawy związane z układem nerwowym : nadpobudliwość nocne moczenie zaburzenia snu bóle głowy, ogólne poczucie zmęczenia drażliwość, nerwowośćdrażliwość, nerwowość zaburzenia koncentracji zgrzytanie zębami

  18. 18.  Zmiany skórne Bladość skóry Podkrążone oczy Uporczywy świąd i zmiany wypryskowe w okolicy odbytu U dziewczynek możliweU dziewczynek możliwe infekcje sromu i pochwy, co skutkuje swędzeniem i upławami

  19. 19.  Jeśli dziecko sięga do pośladków, niespokojnie śpi i skarży się naniespokojnie śpi i skarży się na swędzenie w okolicy odbytu, można przypuszczać, że ma owsiki.

  20. 20.  Zapobieganie ścisłe, rygorystyczne przestrzeganie zasad higienyprzestrzeganie zasad higieny osobistej: częste mycie rąk, przede wszystkim przed każdym posiłkiem, po wyjściu z toalety, obcinanie krótko paznokci u dzieci korzystanie z pryszniców i unikanie kąpieli w wannie, nie używanie cudzych i unikanie kąpieli w wannie, nie używanie cudzych przyborów toaletowych (np. gąbki, szczotki) częsta, regularna zmiana pościeli, bielizny osobistej oraz ręczników

  21. 21.  Zapobieganie dokładne mycie warzyw i owoców przed jedzeniem,i owoców przed jedzeniem, unikanie zabawy w zanieczyszczonej piaskownicy, usuwanie kurzu w pomieszczeniach,w pomieszczeniach, systematyczne mycie zabawek i innych przedmiotów codziennego użytku.

  22. 22.  Pomoc lekarska W przypadku zauważenia niepokojących objawów niezbędna jest pomoc lekarska. W przypadku podejrzenia owsicy wskazane jest wykonanie diagnostycznych badań laboratoryjnych (badanie w kierunku wykrywania obecności jaj owsików w wymaziewykrywania obecności jaj owsików w wymazie okołoodbytniczym przed leczeniem : badanie należy wykonać trzykrotnie w odstępach min. 3-5 dni).

  23. 23. Zalecenia ścisłe dostosowanie sięścisłe dostosowanie się do zaleceń lekarza, leczenie wszystkich pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z zarażonymdomowym z zarażonym lub pozostających z nim w bliskim kontakcie.

  24. 24.  Zalecenia po zdiagnozowaniu Wyprać, wygotować i wyprasować z użyciem pary bieliznę dziecka, piżamę oraz jego pościel, utrzymać w nienagannej czystości mieszkanie ze szczególnym uwzględnieniem łazienki i toalety, nie używać tego samego ręcznika, gąbki, szczoteczki co osoba zarażona itp. umyć zabawki i inne przedmioty codziennegoumyć zabawki i inne przedmioty codziennego użytku z wykorzystaniem odpowiednich detergentów, wykonać badanie kontrolne po okresie leczenia- tj po około 2 tyg.